20230323

Szalona jest jawa


To nie sny są szalone,
szalona jest jawa,
choćby przez upór,
z jakim trzyma się
biegu wydarzeń.

 Natura płata figle. A może to nie figle, a zwykły błąd? Potrafi wyposażyć człowieka w skrajnie różne cechy, które wbrew pozorom nie gryzą się między sobą. Gdy te dobre starają się o sympatię, zło czai się, czyha na okazję.
 Błędem  Natury jest Robert. Ma urok osobisty. Ma też wyobraźnię. Czy to zaleta? Chyba tak... do czasu. Staje się groźna, gdy tworzone wizje nazywa faktami, gdy osadza je w realnym świecie i każe wierzyć w istnienie stworzonej fikcji.
 Właśnie tak działa wyobraźnia Roberta. Podpowiada mu jakieś historie, którymi on raczy swoje ofiary, wplata źdźbła prawdy, żeby brzmieć przekonująco. Jak pająk tka misterną sieć, w którą wpadają głównie kobiety.
 Robert opowiada, że jest tajnym agentem MI5. Zaprzyjaźnia się z wybraną osobą. Wciąga w szpiegowską grę. "Pojawiają się" wrogowie, gotowi zabić. Robert zapewnia, że jedynym ratunkiem jest ucieczka i zmiana tożsamości. Robert pomoże ochronić życie, ale to kosztuje i wymaga całkowitego posłuszeństwa. Robert wie jak unikać zagrożeń. Kontakty z rodziną czy przyjaciółmi są dozwolone tylko w jednym przypadku - gdy trzeba prosić o pieniądze, o pieniądze, które zostaną przekazane Robertowi.
 
 
 Psychopatyczny oszust, Brytyjczyk, ↑ Robert Freegard vel Robert Hendy-Freegard vel David Hendy vel David Clifton stosował ten sam schemat działania przez lata. Wśród ofiar było wiele kobiet i jeden mężczyzna (tylko od jego rodziny przestępca wyłudził około pół miliona funtów). Krewni prosili o pomoc, ale policja działała opieszale lub bezradnie rozkładała ręce. W końcu wszczęto śledztwo, w które po uzależnieniu obywatelki amerykańskiej, włączyło się FBI. Freegard'a aresztowano.
 Odnaleziono kobiety przewożone przez "tajnego agenta" z miejsca na miejsce, po całej Anglii. Poddawane torturom psychicznym i fizycznym, nie wiedziały o sobie nawzajem, żyły poniżane, w strachu i w nędzy. Jedna z nich kilkanaście dni musiała ukrywać się "przed terrorystami" w łazience, inną wywiózł w nieznane miejsce, spała na ławkach, czekając, aż po nią wróci. 
 Zostały nauczone, że ze względu na jego rolę w MI5, mogą je dopaść przebrani funkcjonariusze, nie wierzyły więc, że policja jest policją, milczały, gdy je odszukano, były gotowe do ucieczki, przekonane, że są zagrożone lub poddawane próbom przez tajne służby.
 W przypadku niektórych pań Freegard ograniczał się "tylko" do obietnicy małżeństwa lub załatwienia pracy w wywiadzie.
 Swoje pierwsze ofiary poznał w 1993 roku, przeżyły lata horroru, aż do czasu zamknięcia przestępcy za kratkami.
 W 2005 roku, po trzech zmianach obrońców przez oskarżonego i po ośmiu miesiącach procesu, Sąd wydał wyrok: dożywocie za porwania, kradzieże i oszustwa.
 Po apelacji i po wyroku Sądu Najwyższego, Freegard wyszedł na wolność w 2009 roku. Co czuły osoby, którym ukradł część życia, w których trauma nie przestanie się odzywać? Ani one, ani opinia publiczna nie rozumieją takiej decyzji.
 
 Freegard powrócił do swojej działalności. Rodzina jednej z jego ofiar, podejmowała rozpaczliwe próby uwolnienia kobiety, nad którą przejął kontrolę, niestety - bez pozytywnego rezultatu.
 
 We wrześniu 2022 roku, po ośmiu dniach ucieczki, został schwytany w okolicy Brukseli i deportowany do Francji, gdzie 20 października postawiono mu zarzut usiłowania zabójstwa dwóch żandarmów.

Film fabularny "Szpieg, którego nie było" - "Rouge Agent" (2022 r.) - historia 10 lat z życia niektórych ofiar (do chwili pierwszego aresztowania przestępcy).
Film dokumentalny "The Puppet Master: Hunting the Ultimate Conman" (18-01-2022 r.) pokazuje kolejne ofiary, które psychopata "upolował" po wyjściu z więzienia, dokument nawiązuje też do przeszłości. 
___
___
 

 
Myśl, że każdy dzień to oddzielny żywot.
 
Carpe diem, quam minimum credula postero.
Chwytaj dzień, minimalnie ufając przyszłości.

 Ta historia wydarzyła się naprawdę. Był rok 2017. Cztery dojrzałe panie, fanki futbolisty Toma Brady'ego, marzyły, żeby pojechać na Super Bowl. Jedna z nich sprzedała samochód, żeby kupić bilety; wręczając je przyjaciółkom minęła się trochę z prawdą, oznajmiła, że są wygraną w telewizyjnym konkursie. 
 Podczas dość długiej podróży na zawody, paniom zdarzało się nie tylko świetnie bawić, ale także wpadać w tarapaty; na szczęście (choć mało brakowało...), udało się spełnić marzenie, dzięki czemu przeniesiony na ekran epizod z ich życia kończy się happy end'em.
 Jestem pełna uznania dla aktorek z werwą grających główne role: Lily Tomlin (80+), Jane Fonda (80+), Rita Moreno (90+), Sally Field (70+).
 
Film fabularny oparty na faktach: "Osiemdziesiątki dla Brady'ego" - "80 for Brady" (2023 r.)
 
Screeny z filmu
___
___

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz