Homo sum, humani nihil a me alienum puto.
Człowiekiem jestem, nic co ludzkie nie jest mi obce.
Terencjusz
CZŁOWIEK: gatunek: Homo sapiens / gromada: ssaki / rząd: naczelne.
Homo sapiens to w dosłownym tłumaczeniu z łaciny - człowiek mądry/rozumny. Homo sapiens - człowiek rozumny, nie zawsze zawsze jest wyposażony w minimalną dawkę wrażliwości.
Homo sapiens posługuje się słowami. Zna słowa: ludzkie i nieludzkie.
Nieludzkie to okrutne, bezlitosne. Nieludzkie, bo nie powinno dotyczyć Homo sapiens - człowieka rozumnego. W praktyce zdarzają się człowiekowi nieludzkie/okrutne/bezlitosne zachowania wobec innych ludzi i innych istot żyjących i czujących.
Te inne istoty to między innymi goryle - zwierzęta - ssaki z rodziny człowiekowatych, z podrodziny ssaków naczelnych.
Jakiego określenia użyć dla człowieka, który odcina dłoń goryla, żeby zrobić z niej popielniczkę? Homo sapiens? Człowiek rozumny?
Goryle górskie pokochała Dian Fossey. W latach 60. XX wieku wyjechała do Afryki i była pierwszą osobą, której udało się z nimi zaprzyjaźnić.
Nic nie było w stanie jej zrazić do pobytu wśród tych inteligentnych zwierząt. W Kongu, tam gdzie zaczęła swoje obserwacje, podczas trwających, krwawych konfliktów, była zatrzymana i przez kilkanaście dni więziona. Po uwolnieniu kontynuowała badania w Rwandzie.
Przez wiele lat żyła w wysokich górach, w warunkach spartańskich. Chciała zbliżyć się do swoich pupili, których populacja drastycznie zmalała.
Dian zauważyła, że naśladowanie zachowania goryli, chrząkanie, powoduje, że są one spokojne i nabierają do niej zaufania. Czasem udawała, że się potyka, że z czymś sobie nie radzi. Gdy już została zaakceptowana, jej przyjaciele z wielką ciekawością i z delikatnością oglądali różne przedmioty, które miała przy sobie.
Władze Rwandy rzadko egzekwowały prawo obowiązujące na terenie należącym do rezerwatu przyrody, a więc kobieta na własną rękę podjęła walkę z kłusownikami. Zabijali oni goryle, żeby odciąć ich dłonie, zabijali dorosłe goryle broniące swoje dzieci przed porwaniami na zlecenie sklepów zoologicznych czy turystów.
Rosła lista wrogów Dian, nie tylko na kontynencie afrykańskim.
Fossey otwarcie krytykowała pseudo ekologów i różne organizacje (tworzone w różnych częściach świata), zbierające pieniądze rzekomo w jej imieniu; te fundusze nie trafiały do zwierząt potrzebujących pomocy, zbieracze nastawiali się na rozwój bazy turystycznej i w konsekwencji - zyski.
Dian została brutalnie zamordowana w 1985 r. w Rwandzie. Przed śmiercią wydała książkę Goryle we mgle. Ten sam tytuł ma film o jej życiu w Afryce i przyjaźni z gorylami.
©
Goryle we mgle (Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey) - film biograficzny z 1988 r. z muzyką Maurice'a Jarre'a; w roli Dian - Sigourney Weaver; film był nominowany do Oscara w pięciu kategoriach.
Obrazy w tekście to kadry z filmu dokumentalnego o Dian Fossey.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz