20220621

Coś śmiesznego, coś zaskakującego

 
 Dziś - filmowe co nieco. Na wstępie coś dla kinomanów: afisze filmowe sprzed 100 lat ↑. Kino stawiało coraz pewniejsze kroki.
 Rok 1927 i sensacyjny dramat, szlagier sezonu: Jedna kobieta i oni dwaj. Film niemy, oparty na kryminale Svena Elvestad'a, miał swoją premierę w 1926 r. 
 W krótkim czasie doczekała się ekranizacji powieść Petera Kyne'a. Pod tym samym tytułem Valley of the Giants przeniesiono ją na ekran w 1919, w 1927 i w 1938 r. Ostatnią wersję zapowiada afisz kina Europa: Emocja nad emocjami. Dolina gigantów. Rewelacyjny film w naturalnych kolorach.
 
 Wracam do współczesności i dwóch tytułów - w pierwszym: coś śmiesznego, w drugim: coś zaskakującego.
___
 
 Niezawodna para, Jack Lemmon i Walter Matthau, jako dwie sprzeczne osobowości: 
 Herb, wdowiec,  uporządkowany, odpowiedzialny, romantyczny, ze łzami w oczach wspominający swoje małżeństwo i 
 Charlie, brat żony, stary kawaler, hazardzista wiecznie cierpiący na brak funduszy. 
 Ten drugi pojawia się pewnego dnia z biletami na luksusowy rejs. Musi użyć całego swego uroku osobistego, żeby przekonać szwagra do wspólnej eskapady.
 
 
 Gdy panowie są już na pokładzie, Herb dowiaduje się, że ich miejsce jest w malutkiej kabinie wśród obsługi i czeka ich praca - będą tancerzami, na parkiecie dotrzymującymi towarzystwa bogatym pasażerkom.
 Charlie musiał użyć podstępu, bo sam o tańcu nie ma pojęcia, a więc ktoś musi go nauczyć kilku kroków i będzie to Herb. Przy okazji, a może przede wszystkim, niepoprawny hazardzista ma nadzieję znaleźć majętną żonę...
 
 
 Do filmu Morska przygoda (z 1997 r.) miło się wraca. Uśmiech gwarantowany, a więc nie odmawiam sobie tej przyjemności. Film jest dostępny w bezpłatnej ofercie na stronie cda.pl.
 
___
 
___
 
 Gary Zimmer, polityczny strateg z doświadczeniem, ogląda zarejestrowane, króciutkie wystąpienie mieszkańca małego miasteczka, położonego w stanie od lat głosującym na republikanów. Gary-demokrata nie ma wątpliwości - słyszy poglądy demokratów. Dowiaduje się, że za chwilę odbędą się tam wybory samorządowe. Nos podpowiada: - Jedź! Działaj! Zrób wyłom w twierdzy politycznych przeciwników!
 Gary, posłuszny nosowi, jedzie i zaczyna realizować swój plan. 
 Punkt pierwszy: człowiekowi widzianemu na nagraniu uświadomić, że jest demokratą (być może o tym nie wie).
 Punkt drugi: namówić go na kandydowanie na stanowisko burmistrza.
 

 Gary, działający na najwyższych szczeblach, jest zdecydowany zorganizować kampanię wyborczą w wielkim stylu. Angażuje się i nic nie jest w stanie go zrazić, ani brak luksusowego hotelu, ani nawet szokujące go kłopoty z dostępem do internetu. Gary ze stolicy (tak zwracają się do niego miejscowi) ściąga ekipę speców z górnej półki i rusza do boju...
 Senne miejsce borykające się na co dzień z brakiem funduszy, jest jednym z tych, dla których zainteresowanie wielkiego świata polityki kończy się na pustych obietnicach. Dzięki Gary'emu mieszkańcy upadającego miasteczka mają swoje pięć minut, robi się o nich głośno w krajowych mediach...
 

 Finał? Nie zdradzę. Mogę tylko powiedzieć, że jest bardzo zaskakujący. 
 To nie jest film, w którym scenariusz sprowadza się do pokazania kampanii wyborczej, zakończonej sukcesem kandydata X lub Y, choć początek sugeruje, że tak właśnie będzie.
 W fabułę wpleciona jest intryga, do pewnego momentu ukryta przed widzem. Ten zabieg potęguje końcowy efekt zaskoczenia.
 Opowiedziana historia mogła się wydarzyć w prawdziwym życiu. Kilka słów wyjaśnienia pada po napisach końcowych.

 Cynicy i praktycy - Irresistible (2020 r.) - komediodramat
 W rolach głównych: Steve Carell (jako Gary) i Chris Cooper (kandydat na burmistrza).
___
___


Zobacz także:
w kategorii FILM
 
 

2 komentarze:

 1. Uwielbiam stare filmy, a szczególnie nieme kino. Moja córka nazywa się Pola, a piesek Greta XD
  Pozdrawiam serdecznie z Lublina i zapraszam do obejrzenia mojego obrazu!^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieme kino ma wiele uroku. :)
   Obrazy widziałam. Bardzo interesujące i intrygujące, i pięknie prezentują się we wnętrzach.

   Usuń