20221201

Ach! ci mężczyźni... taniec przy dźwiękach bębna


 Bałkańska muzyka i taniec są dość specyficzne, ale ja pokochałam te rytmy i kroki, i... widok tańczących panów. Zdarza się wcale nierzadko, że jakiś mężczyzna (dotyczy panów w każdym wieku) nagle wstaje, unosi ręce do góry, serce wypisuje mu na twarzy muzyczne emocje, świat wokół przestaje istnieć.  Nawet, jeśli muzyka jest szybka, a taneczne kroki są niespieszne, jest w nich ekspresja - wrodzona umiejętność.
 Już wielokrotnie powtarzałam, że w moim ulubionym zakątku Europy jest widoczny pozorny chaos, pozorny, bo obowiązuje tu określony porządek, znany mieszkańcom Bałkanów. Ten sam 'chaos' słychać w niektórych melodiach, wydaje się on być widoczny w niektórych tańcach, a szczególnie w niektórych tańcach greckich, wykonywanych solo. Mężczyźni południa mają wrodzone poczucie rytmu, potrafią wyrazić siłę muzyki.
 Przedstawiam dziś ambasadora Macedonii. Jest nim męski taniec 'kopaczka' (tu o 'chaosie' nie ma mowy). Urodził się we wsi Dramche (Dramcze), w kotlinie Pijanec, w rejonie położonym w pobliżu granicy bułgarskiej. 
 Rytm 'kopaczki' wybija tapan*. Zaczyna powoli, potem przyspiesza... Działa umiejętnie, jak hipnotyzer wprowadzający w trans... Głośno zmusza tancerzy do zmiany tempa. Ich kroki, posłusznie, stają się coraz szybsze i szybsze. 
 Myślę, że warto poznać ten taniec, choćby z tego powodu, że jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Mam jednak nadzieję, że 'kopaczka' i dźwięk bębna wybijającego rytm, przypadną Państwu do gustu.
 'Kopaczka' - pełne temperamentu 'makedonsko maszko oro'** w wykonaniu profesjonalnych tancerzy jest na 1. filmie.
 'Kopaczka' to męski taniec, ale to nie oznacza, że nie porywa on kobiet. Widać to na 2. filmie. Przed tańcem niezwykły popis panów grających na bębnach.

*Tapan (Тапан) - bęben w języku macedońskim i 'typan' w bułgarskim (Тъпан - zapis cyrylicą; w języku bułgarskim litera 'ъ' - to odpowiednik polskiej litery 'y' i tak się ją czyta)
**Makedonsko maszko oro (македонско машко оро - po macedońsku) - Makedonsko myżko horo (македонско мъжко хоро - po bułgarsku) - macedońskie, męskie choro (w języku macedońskim i bułgarskim literę 'e' czyta się: 'e' tak, jak w języku polskim).
 'Horo', 'oro', w Grecji 'horos' (χορός) to ciągle żywy taniec, charakterystyczny dla wszystkich państw bałkańskich.
 ©
___

___
 
 
 
___
___

  
Wczoraj:
 
 Z grudniowych aktualności:
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz