20221218

Pierwszy gość wróżbą na rok

 
 Powtarzalność – mistrzyni w wywoływaniu skrajnych uczuć. Nielubiana i lubiana, monotonna i ekscytująca. Może mieć zapach nudy, może mieć zapach świerkowego drzewka.
 
 Święta są już na progu. Odżywają rytuały. 
 Czas przygotowań trwa. W zapachach nabierają kształtu najpiękniejsze wspomnienia, z najwcześniejszych lat.
 A tymczasem... Mikołaj stanął z boczku. Cóż on tam trzyma? Ach! Bałkańskie menu wigilijne. Winna mu jestem podziękowania, za coroczne przypominanie (tuż, tuż przed Bożym Narodzeniem) tego, co pojawi się podczas kolacji.
 A przed... 20. grudnia, w Ignażden (dzień św. Ignacego) - pierwsza świąteczna wieczerza. Uroczysta, w gronie najbliższych. Na stole - postne dania. 
 To także dzień, w którym niezwykle ważne jest kto pierwszy przyjdzie do domu. Gość miły i dobry przyniesie szczęście na najbliższy rok.
 Podobno przynosi pecha pożyczanie pieniędzy w Ignażden i tego dnia, nic a nic, nie powinno być z domu wyniesione, co by to nie było.
 20. grudnia zaczynają się mrysni dni (brudne dni - w dosłownym tłumaczeniu). Mówi się też na nie diabelskie dni, bo od tej daty złe duchy zaczynają być niezwykle aktywne. Baraszkują po swojemu. Diabelskie myśli wypełniają rogate głowy. Co by tu... rozglądają się dokoła... prześcigają się w diabelskich pomysłach.
 Oczywiście są sposoby na to, by sobie z niecnotami poradzić.
 ___
 ___


  Pita z wróżbą, miód, czosnek i orzechy czyli Wigilia po bałkańsku
  Bałkańska Wielkanoc z fajerwerkami o północy wydaje się mieć przewagę nad świętami Bożego Narodzenia, które też mają tu swój urok i obchodzi się je uroczyście. 
 Na wigilijnym stole powinien pojawić się chlebek (pita) z wróżbą, upieczony specjalnie na tę okazję. Tam, gdzie są przestrzegane tradycje, najstarsza osoba w rodzinie podzieli go: pierwszy kęs zostawi dla Matki Bożej, kolejny – dla domu, a następne wręczy wszystkim obecnym na kolacji, także zwierzętom domowym, które ludzkim głosem przemówią dopiero 5 stycznia.
  Szczęściarzem jest ten, kto znajdzie monetę w swojej porcji chleba, zapewni mu to powodzenie w następnym roku. Wprawdzie dobra materialne nie są w życiu najważniejsze, ale trudno bez nich funkcjonować.
 Potrawy z ryb nie są zaliczane do postnych, a więc nie ma ich w Wigilię.  Na pewno powinien być obecny miód, czosnek i orzechy. 
 
 Miód z orzechami i z czosnkiem - proporcje zależą od gustu
 Składniki: +-3/4 szklanki lekko podgrzanego miodu / 1 ząbek czosnku /  szklanka pokruszonych orzechów włoskich. 
  Sposób przygotowania: zmiażdżyć czosnek; dodać do miodu i wymieszać, polać orzechy i wymieszać.
  ©
Jest Koleda (Boże Narodzenie)
są koledari (kolędnicy)
jest koledarski tanc (taniec kolędników)
i
jest koledarski krok ↓

___
 
Zapraszam do książki o moim życiu W bałkańskim kociołku, dostępnej w bardzo wielu bibliotekach.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz