20221122

Gdzie jesteśmy?

 
Gdzie jesteśmy? Blisko słonecznych brzegów Morza Śródziemnego? A może to włoska opera pod gołym niebem?
 Tymi słowami zaczyna się kilkuminutowy film Kraj róż. Pokażę go na zakończenie. A przed... to i owo. Trochę zdjęć, trochę słów. 
  Bardzo chciałabym przemycić tu choć odrobinkę zapachu róż. Nie będzie łatwo, ale może?...
 
Popołudnie w ogrodzie urządzonym na skalnych tarasach, na brzegu morza.
 
 Sądzę, że domyśliliście się, Państwo, że wspomniany film: Kraj róż pokazuje Bułgarię. Kontrastuje z opiniami, które tu przytoczyłam w ostatnim tekście Nie jedź do Bułgarii, bo... Są państwa, w których ojczyzna Orfeusza i Spartakusa cieszyła się i cieszy dobrą oceną, wystawianą przez profesjonalnych dziennikarzy, reporterów i podróżników. Użyłam czasu przeszłego (cieszyła się), bo film jest z 1965 roku,  został udostępniony przez brytyjskie archiwum British Pathe, zawierające tysiące filmów dokumentalnych i reportaży. Myślę, że jest swego rodzaju ciekawostką, tym bardziej, że niektóre atrakcje są dziś historią, zniknęły z czarnomorskich plaż na dobre. Ci, którzy byli na Bałkanach mogą porównać to, co widzieli, z filmowym obrazem.
 Zacytuję kilka zdań z filmu.
 Kraj róż - 1965 r.:
 W Dolinie Róż jest 15 miliardów różanych krzewów, z których produkuje się różany olejek znany na całym świecie.
 Kraj róż - 1965 r.:
 Jest tu wiele klasztorów, a mnisi są szanowani. Podczas 500-letniego panowania Turków, byli tymi, którzy chronili ducha narodu, język.
 
Bułgarskie klasztory

 Kraj róż - 1965 r.:
 Nowe i stare pod jednym dachem. W Bułgarii odkryjecie kombinację tego, co stare z najnowocześniejszym.
 
Bułgarski taniec i kukeri - pogromcy złych duchów - obyczaj kultywowany do dziś.

 Kraj róż - 1965 r.:
 Veliko Tarnovo - stara stolica. Miasto - twierdza zbudowane na trzech wzgórzach, gdzie domy zbliżają się do siebie głowami, nad wąskimi ulicami.
 
 Na zdjęciach ↑ - V. Tarnovo dziś. Miasto jest zbudowane na skalnych tarasach, w starej części, uliczki są bardzo wąskie, w niektórych miejscach, lekkie zachwianie równowagi, jeden niewłaściwy krok i... stoimy na dachu domu usadowionego na niższej półce.
 Sofia - obecna stolica Bułgarii - położona jest w malowniczych górach. Takim widokiem ↓ wita gości. Zdjęcie zrobiłam na lotnisku, w styczniowy poranek.

 
 Z bułgarskiego archiwum mam zdjęcie Sofii z 1907 roku, w moim prywatnym archiwum znalazłam fotografię tego samego fragmentu ulicy, wtedy (za pomnikiem) niezabudowanego. Moje zdjęcie jest sprzed kilku lat, ale i tak widać różnicę. ↓


 Kraj róż - 1965 r.:
 Tu góry spotykają się z brzegiem Morza Czarnego.
 

 Kraj róż - 1965 r.:
 Turyści cieszą się serdecznym przyjęciem. ... spokój u podnóża gór i rozkoszny luksus w morskich kurortach.
 
Jedna z bułgarskich plaż - "dziś".

 Kraj róż - 1965 r.:
 Wschód i zachód spotyka się tu, gdzie oblany słońcem pas nadbrzeżny zamieniono w plac wakacyjny.
 
 Na przełomie lat 60./70. zdarzało się, że "z nieba", na miejską plażę w Varnie, spadały dmuchane, kolorowe piłki plażowe, koła ratunkowe dla dzieci... 
 
Bułgarska plaża, rok 1965 - kadr z filmu.

 Karawany wielbłądów przemierzały Bułgarię jeszcze przez kilka lat po II Wojnie Światowej. Pozostały po nich karawanseraje, w których podróżujący zatrzymywali się na wypoczynek.
 W bułgarskim archiwum znalazłam zdjęcie sympatycznego wielbłąda, zrobione przed 1945 rokiem. Niestety, pan fotograf obciął mu nosek.
 
   
 

 
Kraj róż - 1965 r.:
 Bułgaria jest stworzona na beztroskie wakacje.
 Będzie wam różowo, jak różowy jest likier z delikatnych płatków róż, symbolu tej uśmiechniętej ziemi.

 Na zdjęciu → obok likieru różanego: gliniane naczynie na rakiję i przypominające małe buteleczki, naczynka, w których pijano i pija się rakiję. 



 Film Bułgaria: Kraj róż (1965 r.) ↓
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz